Jak pokolorować naprzemiennie wiersze w Arkuszu Google

Naprzemienne kolorowanie wierszy w tabeli poprawia z pewnością czytelność danych w niej zawartych. Można łatwiej odnaleźć potrzebne wartości. Można bez trudu przebiec wzrokiem od lewej do prawej i nie zgubić się w gąszczu informacji. Niniejszy wpis zawiera praktyczne informacje odnośnie tego jak poprawnie i szybko wykonać kolorowanie wierszy w Arkuszu Google.

Na temat ogólnej poprawy czytelności danych w pliku pisałem już wcześniej.
Więcej informacji znajdziecie w artykule Jak poprawić czytelność danych w Arkuszu Google - zapraszam 😁

Kolory poszczególnym wierszom można nadać ręcznie, ale czy o to właśnie chodzi? Raczej nie! W tym krótkim artykule pokażę wam sposób w jaki sposób automatycznie nadać kolory wierszom (i/lub kolumnom) w Arkuszu Kalkulacyjnym Google.

W tym miejscu mały update - naprzemienne kolorowanie wierszy w Arkuszach Google zostało dodane jako opcja dostępna w menu. 
Fabryczna możliwość naprzemiennego kolorowania wierszy

W momencie jak pisałem ten artykuł ta funkcja nie była dostępna, ale obecnie jest. Otóż widocznie z racji tego, że kolorowanie wierszy bardzo poprawia czytelność danych w Arkuszach Google pojawiła się taka możliwość. Wchodzimy w menu w Formatuj -> Zmienne Kolory. Tutaj mamy możliwość, aby wybrać jaki kolor mają mieć na przemian wiersze w arkuszu. Można także wybrać kolor wiersza nagłówkowego. Mamy do wyboru kilka pre-definiowanych styli. Możemy także wybrać własne kolory.

Jak widać Google dba o wygodę swoich użytkowników. To bardzo dobrze, że aplikacja Googole Sheet się rozwija. Dobrze, że pojawiają się nowe funkcjonalności. Co prawda moje wpisy na niniejszej stronie trochę przez to tracą na wartości, ale to nic. Świat technologii zmienia się bardzo szybko.

Natomiast nie zważając na to co napisałem powyżej nadal zachęcam Cię do zapoznania się z artykułem. Zawsze lepiej jest wiedzieć więcej niż mniej.

Zatem do dzieła – tutaj będą informacje praktyczne dla wytrwałych i ciekawych wiedzy

Plik wyjściowy na jakim pracujemy to plik z danymi jakie zostały zaimportowane z pliku CSV, a następnie wykonałem na tym pliku kilka operacji, które poprawiły czytelność danych tam zgromadzonych.

Kilka prostych trików poprawia znacząco czytelność danych w arkuszu

Kolorowanie wierszy w Arkuszu Google wykonamy za pomocą formatowania warunkowego.

Opcję tę znajdziemy w menu głównym Formatuj→Formatowanie warunkowe. Możemy najpierw zaznaczyć obszar do jakiego chcemy zastosować tę opcję. Możemy także zaznaczyć cały arkusz poprzez skrót klawiszowy Ctrl+A lub kliknięcie w lewym górnym rogu pod ikonką Fx. Po otworzeniu okna formatowania warunkowego także możemy podać do jakiej komórki lub zakresu komórek chcemy zastosować wprowadzone zasady formatowania warunkowego.

Odnośnie formatowania warunkowego z pewnością powstanie oddzielny (i to zapewne obszerny) wpis.
Tutaj skupiamy się na jednej tylko rzeczy i nie omawiamy wszystkich możliwości formatowania warunkowego.

Ja osobiście obszar do jakiego stosuję formatowanie warunkowe podaję z reguły w oknie formatowania warunkowego. W tym ćwiczeniu wybieramy więc zakres A2:Z1000, a w obszarze „Reguły Formatowania” wybieram opcję „Niestandardowa Formuła„.

W tym miejscu krótkie wyjaśnienie dlaczego na moich screenach oraz w formułach widzicie nazwy i napisy po angielsku.
Otóż z reguły używam angielsko-języcznych interfejsów aplikacji.
Robię tak, ponieważ więcej dokumentacji oraz więcej pomocy i do tego bardziej aktualnej jest z reguły dostępnej w języku angielskim.
Również formuły wpisuję używając angielskich nazw funkcji i to szczególnie wam polecam (nawet jeżeli używacie polskiego interfejsu w Arkuszach Google).
Będzie wam prościej znaleźć jakąś podpowiedź w internecie. 
Oczywiście większość funkcji wbudowanych jest przetłumaczona na język polski, ale niektóre z nich brzmią wręcz dziwacznie a jeszcze inne nie są w ogóle przetłumaczone.
Na tym blogu znajdziecie tutaj wpis odnośnie używania języka angielskiego.
Polecam Wam, aby używać w Arkuszach Google angielskich nazw funkcji
Ustawienie pozwalające na używanie angielskich nazw funkcji

Jako niestandardową formułę podaję następujący zapis (formuły zawsze zaczynamy od znaku „równa się” =).

=ISODD(ROW())

Tak napisana formuła sprawdza dla każdej komórki w zaznaczonym obszarze, czy wiersz w jakim znajduje się dana komórka jest nieparzysty, czy też nie. Tak na prawdę to funkcja ISODD sprawdza, czy liczba przekazana jako argument do tej funkcji jest nieparzysta lub parzysta. Oczywiście zamiast liczby do funkcji możemy przekazać jakąś inną funkcję, której wynik działania będzie przerabiany przez funkcję ISODD. Na dalszym etapie musimy wybrać jak ma zostać sformatowany zakres komórek, który odpowiada wybranym warunkom. Można zmienić kolor i styl tekstu, ale ja zmieniam tylko kolor tła na jasnoniebieski.

Dzięki niestandardowej formule w formatowaniu warunkowym można pokolorować naprzemiennie wiersze w arkuszu
Dzięki niestandardowej formule w formatowaniu warunkowym można pokolorować naprzemiennie wiersze w arkuszu

Jak widać powyżej naprzemienne kolorowanie wierszy w arkuszu google jest banalnie proste. Idąc dalej tym tropem możemy pokolorować tła w komórkach znajdujących się w wierszach parzystych. W tym celu dodajemy kolejną zasadę formatowania warunkowego – klikamy opcję „Dodaj następną regułę„. Podobnie jak wcześniej wybieramy opcję Formuła niestandardowa i w pisujemy następujące polecenie:

=ISEVEN(ROW())

Tym razem wybieramy np. kolor zielony jako tło wypełnienia komórki – tym kolorem zostaną wypełnione komórki, które znajdują się w wierszach parzystych. Dokładniejszy opis funkcji ISEVEN znajdziecie tutaj.

Dlaczego taki sposób kolorowania wierszy jest lepszy niż ręczny? Otóż jeżeli z arkusza usuniemy pewne wiersze lub dodamy to nadal będą działać zapisy formatowania warunkowego. Jest to poza tym bardzo szybkie – wyobraź sobie, że ręcznie kolorujesz 100 wierszy 😁

Gdybyś chciał pokolorować naprzemiennie kolumny, a nie wiersze w swoim arkuszu kalkulacyjnym to możesz użyć funkcji COLUMN().

Innym sposobem uzyskania podobnego efektu jest nadanie ręcznie koloru wypełnienia wszystkich wierszy i zastosowanie formatowania warunkowego tylko do parzystych wierszy.

Podstawowe informacje odnośnie formatowania warunkowego znajdziecie na stronach z pomocą Google –
https://support.google.com/docs/answer/78413?hl=pl

Poniżej pokazuję film, gdzie w praktyce pokazuję wszystko o czym jest napisane powyżej:

Plik na jakim pracowaliśmy w tym artykule i w filmie możecie pobrać pod tym linkiem – https://docs.google.com/spreadsheets/d/1PrNFmiCsQSofiEV-mZWYi4v3QTtnxWKkkyq3pVVuiwE/edit?usp=sharing