Jak zablokować górny/pierwszy wiersz w arkuszu google

Umiejętność zablokowania (zamrożenia, przypięcia na górze) najwyższego wiersza arkusza jest praktycznie kluczowa podczas pracy z arkuszem kalkulacyjnym. Nie ważne, czy pracujesz z Excel’em, programem Calc z pakietu Open Office, czy inną tego rodzaju aplikacją. Wcześniej, czy później wiedza o tym jak zablokować wiersz w Arkuszach Google z pewnością Ci się przyda.

W niniejszym wpisie pokażę Ci jak zablokować pierwszy wiersz arkusza w Google Sheets. Równie dobrze możesz mieć potrzebę, aby zamrozić dowolny wiersz lub kolumnę arkusza.

Potrzeba przypięcia na górze na stałe pierwszego wiersza arkusza może być przydatna szczególnie wówczas kiedy pracujesz z dużym plikiem lub dużą ilością danych. Przewijanie danych ciągle w górę i w dół może być nieco frustrujące i męczące. Dzięki umiejętności zablokowania wiersza z nagłówkami danych znacznie przyspieszy Twoją pracę.

Jeżeli chcesz zapoznać się z większą ilością wiedzy dotyczącej tego jak zwiększyć czytelność danych i uczynić swoją pracę łatwiejszą to zapraszam Cię do tego artykułu.

Poniżej widać screen pokazujący jak wygląda plik z danymi w Arkuszach Google zawierający dużą ilość danych.

Jak zablokować górny wiersz w Arkuszu Google
Jak zablokować górny/pierwszy wiersz w arkuszu google

Jak to zwykle bywa najwyższy wiersz zawiera etykiety, czyli opis danych (tzw. nagłówki). Jest to wiersz nagłówkowy. Podczas przewijania zawartości arkusza w dół tracimy go z oczu. Jeżeli dane w poszczególnych polach różnią się od siebie to nawet nie widząc tego wiersza wiemy mniej więcej co w nich jest. Jednak jeżeli dane w sąsiednich kolumnach są podobne, to będąc nisko w arkuszu nie wiemy na jakie dane patrzymy.

Jeżeli chcesz poznać ciekawy trik pokazujący w jaki sposób zrobić szybko nagłówki kolumn w arkuszu to zapraszam tutaj.

Dla przykładu – mamy kolumnę zawierającą obok siebie pola email prywatny i email służbowy, albo telefon prywatny i firmowy. Często podajemy pierwsze a w polu obok drugie imię. Albo nazwisko panieńskie matki i nazwisko po mężu. W takiej sytuacji podobne treści znajdujące się w kolumnach obok mogą na prawdę być ciężkie w analizie. W tej sytuacji nie widząc nagłówków kolumn możemy mieć problem z oceną tego na jakie dane patrzymy lub jakie dane przetwarzamy.

Z całą pewnością zablokowanie najwyższego wiersza poprawi jakość naszej pracy.

Jak zatem zamrozić/zablokować ten górny wiersz arkusza kalkulacyjnego?

Opcja w menu pozwalająca na zablokowanie wiersza lub kolumny
Jak zablokować najwyższy wiersz w Arkuszu Kalkulacyjnym

Otóż bardzo prosto 🙂 Wchodzimy w menu głównym w opcję Widok (View), a następnie wybieramy opcję Zablokuj (Freeze). Możemy tutaj wybrać który wiesz blokujemy. Z reguły blokuje się pierwszy wiersz, ale czasem może być potrzeba, aby zamrozić aktualnie zaznaczony wiersz. W sytuacji kiedy nie chcemy mieć zablokowanego żadnego wiersza wybieramy opcję „No rows” lub „Wiersz 0” w polskiej wersji językowej Arkuszy Google.

Możecie to zobaczyć na powyższym zrzucie ekranu z pliku na którym pracowałem.

W tym samym miejscu menu należy szukać opcji pozwalających na zablokowanie kolumny. Jest to rzadziej stosowana rzecz podczas pracy z arkuszami kalkulacyjnymi, jednak warto wiedzieć gdzie jej szukać w razie co.

Oprócz tego sposobu istnieje jeszcze inny, całkiem sprytny sposób na zablokowanie wiersza lub komórki – informacje o nim znajdziecie tutaj.

Na zakończenie podaję link do pliku na jakim pracowałem i gdzie pokazałem jak zablokować wiersz w arkuszach google – https://docs.google.com/spreadsheets/d/1uJmInvHj5gyRyyso4fgl9UoQSuG1_FoEgHOFXuvTzd4/edit?usp=sharing