Jak zaimportować plik csv do Arkuszy Google

Jesteście szczęśliwymi posiadaczami pliku pełnego danych, problem w tym, że format pliku to CSV. Myślicie więc, jak przy pomocy Arkuszy Google taki plik z danymi otworzyć. Jak do ciężkiej Anielki zrobić import pliku CSV do Arkuszy Google? Nie ma w tym nic trudnego – już pokazuję i objaśniam.

Plik CSV, czyli "comma separated values" oznacza plik tekstowy, gdzie dane są rozdzielone znakiem przecinka, średnika, spacji, tabulatora, itp.
Więcej informacji na temat tego pliku znajdziecie jak zwykle tutaj - 
https://pl.wikipedia.org/wiki/CSV_(format_pliku)

Pliki, jak wiecie posiadają nazwę oraz rozszerzenie, czyli to co widzimy po kropce. Często w systemie Windows nie widać tego rozszerzenia, bo najzwyczajniej Windows to rozszerzenie ukrywa. Może boi się, że poznamy jakąś niebywałą tajemnicę. O tym jak włączyć pokazywanie rozszerzeń w Windows możecie poczytać w wielu miejscach w internecie.

Do wyszukiwania informacji oczywiście polecam używać wyszukiwarki Google, o której już pisałem. Duet wręcz idealny to przeglądarka Chrome, gdzie wyszukiwaną frazę można wpisać w pasku adresu.

Natomiast dla osób, które nie boją się używać programu Total Commander rozszerzenie pliku nie jest żadną tajemnicą – widać je jak na dłoni.

Czym jest ten cały plik w formacie CSV?

Bardzo często dane z różnych stron, systemów informatycznych, baz danych i innych miejsc można pobrać w formacie tzw. pliku csv. Jest to normalny plik tekstowy, to znaczy, że można (a nawet trzeba) go otworzyć w jakimś edytorze tekstu. Oczywiście polecam program Notepad++, o którym będę na pewno pisał jeszcze na tej stronie.

Plik z danymi w formacie CSV otworzony w programie Notepad++

Mamy więc zbiór danych w formacie csv i bardzo chcemy zrobić import pliku csv do Arkuszy Google. Dane, które tam są mogą być rozdzielone średnikiem, znakiem tabulatora lub czymś jeszcze innym. Praktycznie każdy arkusz kalkulacyjny oferuje możliwość zaimportowania (otworzenia) takiego pliku. Arkusze Google nie są tutaj wyjątkiem.

Importowanie pliku z danymi w formacie CSV

Podobnie jak większość rzeczy w Arkuszach Google plik z danymi zapisany w formacie csv można także otworzyć/zaimportować na kilka sposobów.

Najprostszy i chyba najszybszy z nich to po prostu przeciągnięcie pliku csv nad obszar Arkuszy Google. W ten sposób wrzucamy (robimy upload) plików na Dysk Google. Mając wgrany plik csv możemy go po prostu dwukrotnie kliknąć – dzięki temu otworzymy go w trybie podglądu. Na samej górze aplikacji mamy opcję Otwórz w Arkuszach Google. Klikamy tę opcję, czekamy chwilę i już. Wszystko zadziało się automagicznie 😁 – nazwa nowo-utworzonego pliku jest taka sama jak surowego pliku CSV z danymi.

Innym sposobem, którego często używam jest zaimportowanie danych do wcześniej utworzonego (już istniejącego) pliku. Tutaj należy być nieco bardziej ostrożnym, żeby nie napsuć zbyt dużo. Ale po kolei.

Z poziomu otwartego pliku w Arkuszach Google wchodzimy w opcję Plik, a następnie wybieramy polecenie Importuj. Możemy na tym poziomie wskazać wcześniej wgrany plik CSV na Dysk Google lub zrobić upload w tym momencie.

Okno wyboru pliku do importu

Po wybraniu pliku lub uploadzie z własnego komputera na Dysk Google mamy nowe okno z kilkoma opcjami do wyboru. W tym miejscu trzeba być rozważnym. Kilka opcji można zostawić domyślnie zaznaczonych (jak chociażby to, czym są rozdzielone poszczególne pola zawierające dane w pliku csv). Jednak warto chwilę pomyśleć nad tym , gdzie chcemy mieć zaimportowane nowe dane.

Możemy te dane wgrać do zupełnie nowego pliku, lub do obecnego pliku do bieżącej zakładki. Możemy także dodać nową zakładkę w istniejącym pliku, albo nadpisać dane w zaznaczonych komórkach. Po wybraniu opcji jaka was interesuje dane także po chwili pojawią się w postaci znajomych kolumn i wierszy.

Ja osobiście chyba zawsze używam tego właśnie sposobu importu danych z pliku CSV do Arkuszy Google. Dzięki temu mam większą kontrolę nad tym, gdzie finalnie dane zostaną zapisane.

Plik z danymi jakie zaimportowałem z pliku csv jest dostępny pod tym linkiem: 
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1J61y-hjIDdgDGUvarJXDcVIuChd7bb1DQ-H9jQvq-xk/edit?usp=sharing

Nagranie video pokazujące import pliku CSV do arkuszy google

Na koniec pytanie podstawowe – wręcz zasadnicze – skąd wziąłem dane😜

Oczywiście z internetu – to jest jakaś przykładowa próbka fikcyjnych danych „wygooglana” zapytaniem „example personal data csv format” – polecam.

Poniżej film pokazujący jak zrobić import pliku CSV do arkuszy google w praktyce – miłego oglądania:

Powyższy film jest pierwszym tego rodzaju moim nagraniem. Miejcie więc nieco litości w komentarzach. Wszystkiego można się nauczyć i wierzę, że każde kolejne nagranie będzie lepsze.

Mam nadzieję, że pokazałem wam w jak prosty i szybki sposób można zaimportować dane z pliku CSV do Arkuszy Google. Macie pytania, sugestie – piszcie!!!

Dodaj komentarz