Przeglądarka internetowa Google Chrome

Do przeglądania stron w internecie, uruchamiania aplikacji przez www, do oglądania filmów i grania w gry on-line używam od wielu lat tylko i wyłącznie przeglądarki Chrome.

Oczywiście, cały czas jako alternatywę mam nawet zainstalowanego Firefoksa (the best of the rest – jak to mówią), ale bardzo rzadko go uruchamiam. Niekiedy robię to tylko dlatego, aby zobaczyć, jak dana strona działa pod inną przeglądarką. Nie wiem, czy wiecie, ale różne przeglądarki internetowe mogą wyświetlać tę samą stronę WWW na różne sposoby – niekiedy bardzo niepoprawne sposoby. Wynika to z nieco odmiennej interpretacji języków HTML, JS i CSS. Pomimo ogólnie wyznaczonych standardów widać różnice.

Czym w ogóle jest ta cała przeglądarka internetowa?

Niby proste pytanie. Przecież każdy wie. Ale okazuje się, że jednak nie każdy. Zauważyliście jak wiele osób mówi „odpalam internet” mając na myśli uruchomienie przeglądarki stron i wpisanie do niej adresu. Otóż przeglądarka internetowa, czyli np. program Chrome od firmy Google jest to aplikacja jak wiele innych na komputerze. Różnica polega na tym, że ten program potrafi połączyć się w specjalny sposób (za pomocą protokołu http lub innego) z serwerem. Następnie przeglądarka żąda przesłania plików z tegoż serwera, aby potem je wyświetlić na monitorze komputera.

W internecie możecie znaleźć całą masę testów porównujących przeglądarki stron dostępne na rynku.
Mimo, że Chrome nie wygrywa wszystkich testów to dla mnie jest bardzo OK.

Tak więc uruchamiamy przeglądarkę, wpisujemy adres strony do paska adresu i po naciśnięciu przycisku enter przeglądarka wysyła w internet żądanie do serwera. To żądanie (request) leci sobie (poprzez DNS’y) w sieci. Dany serwer odbiera je, analizuje i odsyła nam zasób (plik) o jaki prosiliśmy w naszym żądaniu. Tak naprawdę to raczej nigdy nie jest takie proste jak napisałem wcześniej. Prawie każde żądanie wymaga uruchomienia po stronie serwera wielu mechanizmów (jak interpretery języków np. PHP i/lub serwery baz danych) aby wygenerować prawidłową odpowiedź.

Najczęściej w przeglądarkach internetowych oglądamy strony WWW. W skład jednej strony internetowej może wchodzić nawet kilkaset plików: obrazki (jpg, png), pliki html, pliki JS, pliki CSS i wiele, wiele innych (animacje, filmy, pliki pdf).

Przeglądarka internetowa potrafi przeanalizować język znaczników jakim jest HTML i wyświetlić efekty tej analizy na monitorze. Oczywiście przeglądarka potrafi także zrozumieć skrypty zapisane w języku JS (Java Script – język programowania interpretowany po stronie klienta, czyli komputera na którym uruchamiana jest dana strony) oraz struktury CSS (Kaskadowe Arkusze Stylów). Przeglądarka internetowa potrafi także wyświetlić obrazki.

Obecnie na rynku jest kilka popularnych przeglądarek. Na komputerach PC rządzi Chrome i według rankingu firmy Gemius tej przeglądarki używa ponad połowa internautów. Firefoks jest nieco w tyle, a o Operze i MS Edge’u nie wspomnę nawet.

Dlaczego zatem używam przeglądarki Chrome?

Przede wszystkim jest to bardzo szybki program pomimo tego, że ma całkiem duży apetyt na zasoby naszego komputera. Szybko i sprawnie oraz bez większych problemów otwiera wszystkie strony. Szybko wyświetla/renderuje grafiki. Co ważniejsze dla mnie synchronizuje mi zakładki i historię przeglądanych stron z każdym innym urządzeniem. Aby to się działo oczywiście muszę być zalogowany do konta Google w momencie używania tej przeglądarki.

Mała dygresja. Google nie płaci mi za wychwalania jego produktów. 
Piszą o tym na podstawie moich własnych doświadczeń.

W Chrome bardzo wygodnie pracuje się na zakładkach (tabkach). Paska adresu można używać jak wyszukiwarki. A do tego można doinstalować całą masę przydatnych wtyczek (rozszerzeń). Na serio, dzięki tym dodatkom można zrobić z Chrome o wiele więcej niż tylko program do przeglądania stron. Dostępne wtyczki możecie przejrzeć pod tym linkiem.

Zachęcam Was do używania przeglądarki Chrome

Poza tym Google Chrome fajnie wygląda, nie jest przytłaczający, a kwestie bezpieczeństwa ma dopracowane na najwyższym poziomie.

Wszystkie screeny (zrzuty ekranu) jakie zobaczycie na tej stronie oraz wszelki filmy jakie tutaj opublikuję pokażą jak pracuję na Arkuszach Google właśnie przez przeglądarkę Chrome.