Kalendarz sportowca w arkuszach Google

Wszyscy wiemy co się dzieje w marcu i kwietniu roku 2020. Nastały ciężkie czasy w związku z koronawirusem. Nie można wychodzić z domu. Trzeba więc ćwiczyć w zaciszu swojego pokoju. Na te ciężkie czasy przygotowałem krótki artykuł pokazujący jak zrobić prosty kalendarz w arkuszach google.

Arkusz kalkulacyjny to świetne miejsce do rejestrowania codziennych aktywności sportowych

Załóżmy, że każdego dnia staramy się robić brzuszki, przysiady, pompki itp. Do tego również dokładamy nieco „półlegalnie” krótki spacer wokół osiedla. Z czasem chcemy wiedzieć jak nam poszedł dany miesiąc. Chcemy móc zrobić analizę naszych aktywności sportowych, jakie zarejestrowaliśmy w kalendarzu.

Oczywiście na rynku istnieją aplikacje do rejestrowania wszelakich aktywności sportowych. Zapewne każdy zna chociażby Endomondo lub inne podobne. Natomiast z pewnością dużo satysfakcji daje posiadanie własnoręcznie zrobionego miejsca, gdzie możemy takie dane zapisywać.

Przystępujemy zatem, bez zbędnego opóźniania do stworzenia arkusza z kalendarzem aktywności sportowych.

Uruchamiamy Dysk Google i tworzymy nowy arkusz kalkulacyjny. Nazwijmy go „aktywność fizyczna 2020”. Pierwszą zakładkę nazwijmy styczeń, od razu zrobimy także zakładkę podsumowanie – tam będziemy zbiorczo analizować i podsumowywać dane.

W tym momencie krótka wskazówka.
Otóż zawsze warto się upewnić jakie ustawienia ma nasz arkusz kalkulacyjny. Wchodzimy w menu Plik→Ustawienia arkusza kalkulacyjnego i sprawdzamy czy mamy ustawiony kraj Polska i czy strefa czasowa się zgadza. Ma to wpływ zarówno na sposób zapisywania np walut, ale także daty. Jeżeli chodzi o nazwy funkcji to zawsze polecam używać angielskich nazw.

W komórkę A2 wpisujemy datę 01-01-2020 – zakładam, że robisz ten kalendarz w arkuszach google na początku roku. Jeżeli chcesz zacząć w dowolnym terminie to bez krępacji :). Każdy moment jest dobry aby zacząć uprawiać jakąkolwiek aktywność sportową.

Stare chińskie przysłowie mówi: Pierwszy najlepszy moment na posadzenia drzewa był 20 lat temu. Drugi jest teraz!!! Zawsze możesz przestać palić. Zawsze możesz zacząć uprawiać sport. Zawsze możesz zacząć oszczędzać.

Mamy więc wpisaną pierwszą datę do naszego kalendarza, który robimy w arkuszach Google Sheet. Do komórki A2, w zakładce o nazwie styczeń wpisaliśmy datę 01-01-2020. Teraz skorzystamy z automatycznego generowania ciągów danych. Jest to duża pomoc ze strony Arkuszy Google.

Zaznaczamy komórkę A2, np poprzez jednokrotne kliknięcie w nią lewym klawiszem myszy. W prawym dolnym rogu widzimy niebieski kwadracik, który musimy chwycić myszką i przeciągnąć w dół.

Po najechaniu wskaźnikiem myszy na ten kwadracik pojawi się nam celownik (krzyż). Przeciągając kursorem do komórki A32 generujemy sobie zakres dat na cały miesiąc. Mamy zatem bardzo szybko wygenerowany kalendarz.

Jak widać bardzo szybko udało się nam wygenerować wszystkie daty na dany miesiąc.

C.D.N. 🙂