Arkusze Google – DLACZEGO?

Dlaczego w ogóle warto zajmować się Arkuszami Google? Do czego mogą być one mi przydatne? W jaki sposób mogą mi pomóc w moich codziennych zadaniach?

Poniżej przedstawiam krótkie wyjaśnienie skąd w ogóle pomysł na używanie ale również uczenie innych Arkuszy Kalkulacyjnych Google. Dla mniej cierpliwych czytelników mojej strony podaję poniżej kilka punktów – rozwinę je w dalszej części tekstu.

  • Dostępne on-line z każdego miejsca na świecie i z każdego urządzenia (komputer, telefon, tablet)
  • Efekty pracy widoczne dla każdego, komu dany plik udostępniam – możliwość udostępnienia pliku na pełnych prawach lub tylko do odczytu
  • Automatycznie zapisywane postępy pracy z możliwością przywrócenia poprzednich wersji
  • Możliwa równoległa praca kilku osób na jednym arkuszu w tym samym czasie
  • Arkuszy Google można używać za darmo i jest to w pełni legalne 👍

Zapewne cisną się Wam do głowy pytania podobne do tych, jakie zadałem na początku tego artykułu. Już samo słowo „arkusz kalkulacyjny” brzmi niezbyt seksownie. Dlaczego zatem zająłem się tak mało atrakcyjnym tematem, jeżeli wokół jest cała masa innych, na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać ciekawszych tematów?

Dlaczego moim zdaniem warto zadać sobie trud nauczenia się Arkuszy Google?

Otóż, na co dzień sam używam Arkuszy Google zarówno w sytuacjach domowych jak i w pracy. Jestem właścicielem małej firmy (więcej informacji o mnie znajdziesz tutaj) – zarówno ja jak i moi współpracownicy każdego dnia (czasami nawet w weekendy 😊) uruchamiamy pliki w Arkuszach Google z formułami, danymi i filtrami oraz wykresami. Dzięki tej właśnie aplikacji i danym tam zawartym wiem jakie będą najbliższe projekty w naszej firmie. Dzięki dobrze napisanym formułom jestem w stanie szybko dowiedzieć się ile ostatnio wydaliśmy na paliwo w autach firmowych. Natomiast dzięki filtrom jakie założyłem sobie na danych mogę zobaczyć ile przychodu wygenerowali nam klienci z województwa zachodniopomorskiego. Wiem także jak się ma nasz domowy budżet oraz ile wydaliśmy na remont mieszkania.

Co ważniejsze te wszystkie powyższe informacje są dla mnie dostępne on-line z każdego miejsca na świecie.

Poniżej screen przedstawiający stronę, gdzie można wyświetlić swoje własne Arkusze Google. To właśnie od tego miejsca w większości zaczniecie przygodę z Arkuszami Kalkulacyjnymi Google. Dobrze jest dodać sobie ten adres strony do ulubionych w waszej przeglądarce internetowej.

Strona startowa Arkuszy Google

Umiejętnie stosowane Arkusze Google to niesamowicie pomocne i potężne narzędzie. Oczywiście najpierw trzeba posiadać dane, na których można pracować. Ale jak już te dane posiadamy (zgromadziliśmy je lub pobraliśmy ze źródeł zewnętrznych) to nie wyobrażam sobie lepszego narzędzia do analizy tychże danych niż właśnie Arkusze Google (niekiedy nazywanych Excelem online).

Przy okazji ciekawostka - w informatyce funkcjonuje pewne pojęcie/akronim GIGO.
Uważam zresztą, że można je odnieść do wielu innych dziedzin życia - nie tylko do informatyki.
W wielkim skrócie to pojęcie oznacza "śmieci na wejściu ⇒ śmieci na wyjściu".
Więcej informacji o tym haśle znajdziecie pod tym linkiem.

No właśnie – dlaczego nie Excel, który przecież jest bardziej popularny? Przecież ten program z pakietu MS Office jest niemalże synonimem wyrażenia „arkusz kalkulacyjny„. Przede wszystkim od kiedy skończyłem studia, używam legalnego oprogramowania (tam gdzie się da 😁). Swego czasu bardzo dużo korzystałem z OpenOffice i/lub LibreOffice, jednak od kiedy poznałem „Dokumenty Google” (około 2007 roku) całkowicie przesiadłem się na to właśnie rozwiązanie. Moja przesiadka na początku spowodowana była po części ciekawością – fajna aplikacja, inna niż MS Excel – próbujemy!!!

Jednak z czasem doceniłem to co naprawdę oferują Dokumenty Google, oraz Google Sheets. Udostępnianie plików (w całości lub tylko do odczytu), generowanie plików pdf, automatyczny zapis tworzonej treści i wiele, wiele innych ułatwień i nowości spowodowały, że już nigdy nie wróciłem do pakietu biurowego offline. Najważniejsze dla mnie jest to, że plik na którym pracuję nie jest związany z konkretnym komputerem. Dane są przechowywane w chmurze – mam do nich dostęp z każdego miejsca na świecie ✈ (sprawdziłem to – uwierzcie mi). Tak samo sumuje się dane w Arkuszu Google w Polsce siedząc w domu w Warszawie, czy też będąc nad polskim morzem lub popijając drinka w Chorwacji.

Dane jakie zapisałem w pliku Arkuszy Google mogą być widoczne dla każdego, komu taki plik udostępnię.

Po drugie efekty mojej pracy są od razu widoczne dla każdej osoby, której udostępnię plik nad którym pracuję. To jest ta funkcjonalność Arkuszy Google, która najbardziej przydała mi się po założeniu firmy. Możliwość udostępniania moich plików innym osobom umożliwia łatwe przekazanie szablonów ofert handlowych, czy też kalkulatorów produktu współpracownikom w firmie. Koniec z wysyłaniem po kilka albo i kilkanaście razy tego samego pliku. Koniec z zastanawianiem się, która wersja pliku jest bardziej aktualna. Obecnie każdy może pracować na tym samym pliku, bez obawy o spójność danych i nadpisanie pracy innej osoby.

To właśnie powyższe rzeczy powodują, że jestem wielkim fanem zarówno Arkuszy Google jak i całego Dysku Google oraz innych aplikacji wchodzących w skład Dokumentów Google. Co dalej? Mam nadzieję, że was przekonałem lub przekonam do używania aplikacji Google. Tutaj skupimy się przede wszystkim na Arkuszach Kalkulacyjnych Google.

Zapraszam do najnowszych artykułów poświęconych Arkuszom Kalkulacyjnym Google:

Najnowsze wpisy

Arkusze Google pomagają zarządzać firmą Wykorzystanie Arkuszy Google w małej firmie – praktyczne wskazówki - Małą firmę można prowadzić na różne sposoby. Niektórzy robią to na czuja - tak pewnie też się da. Inni uważają, że nie trzeba robić praktycznie żadnego marketingu i klienci sami przyjdą. Są też tacy, którzy wszystkie wydatki na zakup towarów zapisują na serwetce śniadaniowej. Natomiast warto wiedzieć, że można też umiejętnie wykorzystywać Arkusze Google do prowadzenia małej firmy. Z własnego doświadczenia wiem, że Arkusze Google w firmie na prawdę robią dobrą robotę. Takie właśnie podejście preferuję i o nim będę pisał poniżej. Ja w swojej firmie Arkuszy Google używam na każdym kroku. Robię to wręcz nałogowo. Zresztą od początku prowadzenia… ...

Czytaj więcej »Wykorzystanie Arkuszy Google w małej firmie – praktyczne wskazówki

Zakres nazwany w Arkuszach Google Jak korzystać z zakresów nazwanych w Arkuszach Google - Zakresy nazwane w Arkuszach Google są przeze mnie wykorzystywane tak często jak tylko się da. Zawsze w sytuacji kiedy muszę pobawić się liczbami z określonego obszaru arkusza to lubię nadać nazwę takiemu zakresowi komórek. Z takiej nazwy korzystam trochę jak ze zmiennej w programowaniu - natomiast nie chcę Cię przerazić, więc już więcej nie będę tutaj pisał nic o zmiennych (poza jednym wyjątkiem). Właśnie dokładnie tym są zakresy nazwane - jest to pewien zdefiniowany zakres komórek w Arkuszach Google mający unikalną nazwę. Zakres nazwany w Google Sheet powinien posiadać nazwę. Tak jak wspomniałem powyżej nazwa powinna być unikalna w skali… ...

Czytaj więcej »Jak korzystać z zakresów nazwanych w Arkuszach Google

Kalendarz w arkuszach google Kalendarz sportowca w arkuszach Google - Wszyscy wiemy co się dzieje w marcu i kwietniu roku 2020. Nastały ciężkie czasy w związku z koronawirusem. Nie można wychodzić z domu. Trzeba więc ćwiczyć w zaciszu swojego pokoju. Na te ciężkie czasy przygotowałem krótki artykuł pokazujący jak zrobić prosty kalendarz w arkuszach google. Arkusz kalkulacyjny to świetne miejsce do rejestrowania codziennych aktywności sportowych Załóżmy, że każdego dnia staramy się robić brzuszki, przysiady, pompki itp. Do tego również dokładamy nieco "półlegalnie" krótki spacer wokół osiedla. Z czasem chcemy wiedzieć jak nam poszedł dany miesiąc. Chcemy móc zrobić analizę naszych aktywności sportowych, jakie zarejestrowaliśmy w kalendarzu. Oczywiście na rynku istnieją… ...

Czytaj więcej »Kalendarz sportowca w arkuszach Google

Możecie także zapoznać się z przykładowymi wpisami z kategorii „Triki i porady” – są to z reguły krótkie artykuły, opisujące jak wykonać jedną, konkretną rzecz w Arkuszach Google – sprawdź, może znajdziesz coś dla siebie:

Przykładowe porady