Witam Cię na mojej stronie o Arkuszach Google

Bardzo się cieszę, że trafiłeś na ten blog poświęcony aplikacji Google Sheets.

Spróbuję nauczyć Cię kilku ciekawych i przede wszystkim praktycznych rzeczy jakie możesz zrobić za pomocą Arkuszy Kalkulacyjnych Google. Pokażę Ci jak proste a jednocześnie przydatne w wielu kwestiach może być użycie arkusza kalkulacyjnego Google Sheets.

Z czasem, podobnie jak ja zaczniesz używać Arkuszy Google w pracy i na potrzeby domowe. Dzięki bardzo dobrej znajomości Arkuszy Google prowadzenie mojej firmy stało się dla mnie o wiele łatwiejsze. Natomiast w arkuszach on-line razem z żoną robimy różne domowe plany i budżety. Dzięki analizie odpowiednich danych w firmie mogę szybko podejmować właściwe decyzje. A dzięki zapisywaniu wydatków do arkusza wiemy na co w domu przeznaczamy pieniądze.

Kliknij tutaj jeżeli chcesz zobaczyć jak efektywnie używać Arkuszy Google w swojej firmie

Mam nadzieję, że z zawartych tutaj materiałów skorzystają nie tylko osoby będące właścicielami mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Chociaż nie ukrywam, że to do Was w szczególności będę adresował zawarte tutaj informacje oraz przykłady. Uważam, że wiedza jaką się tutaj dzielę będzie również przydatna uczniom, studentom i wszystkim osobom, które korzystają z Google Sheet.

Osobiście uważam, że Arkusze Google są mocno niedoceniane na polskim rynku.

Zanim jednak zaczniemy – kilka zdań wyjaśnienia. Kim w ogóle jestem, że chcę Ciebie uczyć używania tego skomplikowanego (wydawać by się mogło) narzędzia?😊 To co widzisz poniżej (formuła obliczająca sumę ze zmieniającego się dynamicznie zakresu komórek w arkuszu) wydaje się trudne. Niemniej jednak zrobię wszystko co w mojej mocy, abyś po przeczytaniu kilkudziesięciu artykułów na tym blogu mógł bez trudu pisać (ze zrozumieniem) podobne formuły.

SUM(filter(INDIRECT("J2:J"&ile_rek_luty);NOT(ISBLANK(INDIRECT("C2:C"&ile_rek_luty)))))

Otóż obecnie, tak jak wspomniałem powyżej zajmuję się prowadzeniem firmy Windy Schodowe – dostarczamy osobom potrzebującym (starszym oraz niepełnosprawnym) urządzenia służące do niwelowania barier architektonicznych. Tę firmę prowadzę od kilkunastu lat i każdego dnia korzystam z Arkuszy Google. W następnych wpisach pokażę Ci m.in. w jaki sposób można wspomagać zarządzanie firmą używając do tego właśnie Arkuszy Google. Dowiesz się także jak to narzędzie wykorzystać w wielu innych zadaniach z jakimi spotykasz się każdego dnia.

Kilka słów o autorze strony dotyczącej Arkuszy Google

Arkusze Google pozwalają mi zautomatyzować wiele żmudnych zadań. Mogę dzięki nim mieć więcej czasu na inne rzeczy (jak chociażby jeżdżenie rowerem). Jednak, co ważniejsze dla mnie mogę wiedzieć więcej, szybciej i dokładniej. Mogę szybciej zauważyć pewne trendy w mojej firmie – jak chociażby spadki lub wzrosty sprzedaży albo rosnącą popularność danego produktu lub spadek produktywności danego handlowca. Mogę skuteczniej reagować podejmując ważne decyzje. Dzięki aplikacji Google Sheets mogę dokładniej policzyć istotne z punktu widzenia mojego biznesu wskaźniki (jak chociażby to, jaki mam zwrot z każdej złotówki wydanej na reklamę w serwisie Facebook). Zobacz czym są wskaźniki KPI.

Arkusze Google są FAJNE - Przekonasz się o tym :)

Kiedyś zajmowałem się zawodowo informatyką (programowanie oraz bazy danych) – pracowałem m.in dla takich firm jak Gadu-Gadu czy Wprost. Przez to niektórzy mówią, że mam łatwiej z przyswajaniem pewnych rzeczy. Zapewne jest w tym nieco prawdy – nie lękam się zagnieżdżonych instrukcji warunkowych IF lub wyrażeń regularnych.

Inną, ważniejszą moim zdaniem kwestią jest jednak to, że od zawsze ciągnęło mnie do dzielenia się wiedzą. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale olbrzymia część ludzi w internecie jedynie konsumuje treści – nie dając nic od siebie. Oczywiście nie mam tutaj na myśli hejterskich komentarzy na onecie lub fejsie, które leją się szerokim potokiem.

Dawno temu (w latach 2001-2006) zawodowo uczyłem ludzi informatyki – posiadam nawet stopień nauczyciela kontraktowego. Przez kilka lat uczyłem także studentów w pewnej szkole wyższej w Warszawie 😜. Uważam, że dzielenie się wiedzą jest po prostu fajne i dla mnie jest to jak najbardziej naturalne.

Ta strona powstała m.in dlatego, że ze zdziwieniem zauważam, jak mało osób zna i używa programów typu ARKUSZ KALKULACYJNY. Zapewne niektórych odstrasza sama nazwa, a jeszcze innym wydaje się, że te kolumny liczb nie są do niczego przydatne w życiu.

Mam mocne postanowienie zmienić to i nauczyć Cię Arkuszy Google!!!

Świat idzie do przodu. Jedyną stałą rzeczą jest zmiana. Tego właśnie uczę moje dzieci i tego chcę nauczyć Ciebie. Bezpowrotnie minęły czasy aplikacji uruchamianych na domowym pececie. Musimy nauczyć się pracować w grupach, dzielić się plikami, zadaniami, osiągnięciami. To wszystko właśnie umożliwiają nam Arkusze Google.

Mała dygresja - jestem pewien, że na moją stronę trafiają osoby różnych płci. 
Pisząc w formie męskiej mam myśli Ciebie, drogi użytkowniku/czytelniku mojej strony.

Dlatego też zachęcam was do uczenia się. Uczenia się ode mnie i z innych dostępnych źródeł. Obecnie żyjemy w pięknych czasach. Dzięki internetowi mamy praktycznie nieograniczony dostęp do wiedzy. Coraz częściej wiedza ta jest podawana w bardzo przystępny sposób. Na niniejszej stronie postaram się publikować dla was dużą część materiałów w formie nagrań VIDEO – mam nadzieję, że taka forma będzie najbardziej przystępna.


W większości będę tutaj publikował treści poświęcone Arkuszom Google, jednak raz na jakiś czas wrzucę coś innego – dla złagodzenia tematyki. Napiszę co nieco odnośnie prowadzenia i rozwijania firmy. Poruszę również tematy związane z marketingiem i sprzedażą. No i oczywiście z racji swoich informatycznych korzeni nie oprę się pokusie, aby nie wrzucać tutaj treści związanych z szeroko pojętą informatyką właśnie.

Zapraszam was do zapoznania się z kategoriami jakie widać w menu rozwijanym na górze strony. Znajdziecie tam listę funkcji dostępnych w Arkuszach Google oraz skróty klawiaturowe, a także całą masę porad i trików.

Do dzieła 😁